Kedvezmények a személyi jövedelemadóban

Nagyon sok kérdés érkezik a személyi jövedelemadóval kapcsolatban, így ebben a cikkben megpróbáltam összefoglalni a kedvezményeket érintő kérdéseket.
Az összevont adóalapot 2024-ben 6 féle kedvezménnyel lehet csökkenteni, amelyek meghatározott sorrend alapján érvényesíthetőek. Nézzük meg, melyek ezek:
A sorrend
- Négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye
- 25 év alatti fiatalok kedvezménye
- 30 év alatti anyák kedvezménye
- Személyi kedvezmény
- Első házasok kedvezménye
- Családi kedvezmény
Négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye
Azok az anyák érvényesíthetik, akik 4 vagy több gyereket szültek vagy fogadtak örökbe és saját háztartásban nevelik őket valamint a kedvezmény érvényesítésekor (vagy korábban 12 éven keresztül) családi pótlékra jogosult. Figyelemben vehető az a gyermek is, aki fogyatékosság miatt bentlakásos intézményben él, de az anya szülői felügyeleti joga fenn áll és rendszeresen tartja a kapcsolatot a gyermekkel.
A kedvezmény érvényesíthető többek között a munkaviszony, nevelőszülői foglalkoztatás, vállalkozói kivét, átalányadózó, őstermelő jövedelméből.
Mértéke: Az összevont adóalapba tartozó meghatározott jövedelmek teljes összege után mentesül a személyi jövedelemadó megfizetése alól.
A kedvezmény év közben a munkáltatónak/kifizetőhelynek átadott adóelőleg nyilatkozattal vagy a tárgyévi személyi jövedelemadó bevallásban érvényesíthető.
25 év alattiak kedvezménye
Az a fiatal jogosult igénybe venni, aki a 25.életévét még nem töltötte be. Ha pl. valaki június 15.-én született, akkor még a június hónapra érvényesítheti a kedvezményt. Az alap ebben az esetben is az összevont adóalapban meghatározott jövedelmek (amennyiben nem tudod biztosan, hogy jogosult vagy-e, érdemes könyvelő segítségét kérni, amit itt tudsz megtenni).
A mértéke: 2024-ben havonta 499.952 Ft jövedelemig mentesség a személyi jövedelemadó fizetés alól. Ez éves szinten 6.919.212 Ft jövedelmet jelent azaz 1.037.882 Ft adófizetés alóli mentesség érhető el.
30 év alatti anyák kedvezménye
Azok a 30 év alatti anyák vehetik igénybe, akik 91.napot betöltött magzattal várandósak, valamint vérszerinti vagy örökbefogadott gyermeket nevelnek.
A kedvezmény legkorábban a 25. életév betöltésének a hónapját követő első hónap. Pl. június 20.-án 25, évet töltött anya legkorábban júliusban igényelheti. Az utolsó igényelhető hónap annak az évnek a decembere, amikor betölti a 30. életévet.
Ebben az esetben is csak munkával szerezett jövedelemnél érvényesíthető, pl. bérbeadásból származó jövedelemnél nem.
Mértéke: 2024-ben havonta 576.601 Ft jövedelemig mentesség a személyi jövedelemadó fizetése alól. Amennyiben egész évben fennáll a jogosultság, 1.037.881 Ft adómegtakarítás érhető el.
Személyi kedvezmény
Adóalap csökkentő tétel, az a magánszemély érvényesítheti, aki fogyatékossági támogatásban, rokkantsági járadékban vagy a kormányrendeletben meghatározott betegségben szenved. Többek között ide tartozik pl. a cukorbetegség, hallási, látási, mozgásszervi problémák, laktózérzékenység, gluténérzékenység.
Az igénybevételhez szükséges orvosi igazolás, fogyatékosságot kimondó határozat vagy rokkantsági járadékot megállapító határozat. Minden olyan hónapban érvényesíthető, amikor a betegség/rokkantság/fogyatékosság legalább 1 napig fennállt.
Mértéke: Az adóalap havonta 88.900 Ft-al csökkenthető, ez éves szinten 160.020 Ft adómegtakarítást jelent.
Első házasok kedvezménye
Szintén adóalap csökkentő tétel. Az a pár jogosult igénybe venni, ahol legalább az egyik félnek ez az első házassága. Korhatár nincs valamint bejegyzett élettársak is élhetnek vele.
Az első igényelhető hónap a házasságkötést követő hónap. Legfeljebb a házasságkötést követő 24 hónapig lehetséges részesülni a kedvezményben.
Mértéke: Az adóalap havonta együttesen 33.335 Ft-al csökkenthető. A házastársak megegyezése alapján lehetséges megosztva vagy közösen érvényesíteni. Éves szinten 60.000 Ft adómegtakarítás érhető el.
Családi kedvezmény
Havonta adóalap csökkenthető vele, talán a legtöbb személy erre a kedvezményre jogosult.
Ki jogosult rá? Többek között az a magánszemély, aki családi pótlékra jogosult vagy a vele egy háztartásban élő családi pótlékra nem jogosult házastársa, 91. napot betöltött várandós nő és vele közös háztartásban élő házastársa.
Mértéke: A számítása elsőre talán bonyolultnak tűnhet, mivel a kedvezményt kedvezményezett eltartatottak (akik után jár a családi pótlék, magzat, családi pótlékra jogosult saját jogán, rokkantsági járadékban részesül) után lehet igénybe venni, viszont a mértéke attól függ, hogy a családban hány eltartott van (hány gyerekről gondoskodik).
1 eltartott esetén kedvezményezett eltartottanként havi 66.670 Ft azaz 10.000 ft adómegtakarítás
2 eltartott esetén kedvezményezett eltartottanként havi 133.330 Ft azaz 20.000 ft adómegtakarítás
3 és további eltartott esetén kedvezményezett eltartottanként havi 220.000 Ft azaz 33.000 ft adómegtakarítás
A kedvezmény ugyanazon gyermek után csak egyszeresen lehet igényelni (2 szülő nem igényelhet ugyanazon gyermekére külön), a jogosultak közösen is érvényesíthetik, viszont arra is lehetőség van, hogy az egyik jogosult szülő a vele egy háztartásban élő nem jogosult házastársával vagy élettársával megosztva érvényesítse.
Családi pótlékra az a szülő jogosult, aki a gyermekét a saját háztartásában neveli, így válás esetén az lesz a kedvezményre is jogosult, akivel a gyermek egy háztartásban marad.
Kivételt képez, ha a szülők a válás után felváltva (1 hét itt, 1 hét ott) nevelik a gyermeket, mivel ebben az esetben mindkét szülő 50-50%-ban lesz jogosult a családi pótlékra valamint szintén 50-50%-ban a kedvezményre.